Reklama i biznes

Informatyk, czy programista? Różnice między zawodami.

W obecnych czasach wielu ludzi ma problem z rozróżnieniem zawodu informatyka oraz programisty. Myślą, że jest to jedno i to samo, że informatyk jest programistą, a programista informatykiem. Nie jest to jednak prawda.

Kim jest informatyk?

Informatyka należy do dziedziny nauk ścisłych, a także technologii. Zajmuje się ona najogólniej rzecz biorąc przetwarzaniem informacji. Informatyk jest osobą mającą za zadanie przetwarzanie informacji. Ich tworzenia, a także przekazywania. Wykonuje on te zadania za pomocą programów komputerowych. Zawód ten zmusza osobę go wykonującą do poznania budowy oraz działań wszelkich urządzeń komputerowych. Ponadto informatyk zobligowany jest do umiejętnego wykorzystania swojej wiedzy w praktyce. W dzisiejszych czasach jednak informatyk kojarzy się z ogólną nazwą tego zawodu, rzadko jest więc używana owa nazwa. Dzieje się tak ponieważ wyróżnić można wiele profesji z dziedziny informatycznej. Wyróżnić można miedzy innymi programistę lub administratora systemów komputerowych. Informatyk pracować może w wielu przedsiębiorstwach, zakładach, szkołach, gminach, urzędach skarbowych. Informatyk ma za zadanie obsługiwać sieci komputerowe, zabezpieczać sieci komputerowe, konfigurować urządzenia, regularnie aktualizować oprogramowania, a także wprowadzać nowe programy komputerowe.

Kim jest programista?

Programowanie należy do jednej z dziedzin informatyki. Dlatego też programista nazywany jest również informatykiem. Od dawien dawna każda osoba mająca styczność z informatyka nazywana była informatykiem. Dzisiaj jednak słowo to nie posiada tak silnego znaczenia. Warto wiedzieć, ze programista jest osobą tworzącą programy komputerowe w konkretnych języku programowania. Zawod ten doskonale spełni się w bankach, korporacjach, systemach oraz mniejszych agencjach. Najpopularniejszymi obowiązkami programisty są przykładowo zarzadzanie bazami danych, tworzenie aplikacji oraz programów z pomocą języków programowania, wcześniejsze wyszukiwanie następnie usuwanie błędów występujących w czasie pisania kodu.

Różnice pomiędzy informatykiem, a programistą

Aby zostać informatykiem i świadczyć usługi konieczne jest ukończenie studiów informatycznych, informatycy ponadto zajmują się informacją automatyczną, ma wiec uprawnienia do tworzenia bazy danych lub innych rzeczy. Zawod informatyczny jest zawodem ogólnym, bardzo kojarzonym z wykonywaniem prac informatycznych w urzędach oraz gminach. Natomiast aby zostać programistą nie jest konieczne ukończenie studiów informatycznych, wystarczy do tego kierunek automatyki, robotyki lub matematyki. Osoba zajmująca się tym stanowiskiem tworzy aplikacje oraz strony internetowe. Programowanie to jedna ze specjalizacji informatyki. Na podstawie przedstawionych powyżej różnic ustalić można, że faktycznie zawód informatyka i programisty różnią się od siebie i nie zupełnie oznaczają to samo. Każdy specjalista w swojej dziedzinie posiada konkretną wiedze oraz umiejętności. Programiści rzeczywiście posiadają większą wiedzę jeśli chodzi o systemy programowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *